

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 2.9972 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 3.1 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 50 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 850 mA |
| DC Resistance (DCR) | 170 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 4.7 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 900 mA |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 850 mA |
| Saturation Current | 850 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 850 mA |
| Max Temperature Rise Current | 900 mA |
| Temperature Rise Current | 1.09 A |
| Max Length | 3.1 mm |
| Max Width | 3.1 mm |
| Min Length | 2.9 mm |
| Min Width | 2.9 mm |
Stock: 2246
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11285
Ext.Price$0.11285
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11285 | $0.11285 |
| 10 | $0.08977 | $0.89770 |
| 50 | $0.08209 | $4.10450 |
| 100 | $0.07506 | $7.50600 |
| 500 | $0.06821 | $34.10500 |
| 1000 | $0.06198 | $61.98000 |
| 3000 | $0.06070 | $182.10000 |
| 5000 | $0.05945 | $297.25000 |
| 10000 | $0.05822 | $582.20000 |
