NRH3010T4R7MN
Mfr.Part #:
NRH3010T4R7MN
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD,3.00mm×3.00mm×1.00mm SMD/SMT 4.7 µH 20 % 850 mA 170 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)0.991 mm
Length3 mm
Width2.9972 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature120 °C
Min Operating Temperature-25 °C
Composition(Kit Type)Wirewound
Height1 mm
PackagingReel
Depth3.1 mm
RoHSCompliant
REACH SVHCUnknown
Self Resonant Frequency50 MHz
TypeWirewound
Current Rating850 mA
DC Resistance (DCR)170 mΩ
Test Frequency100 kHz
ShieldingShielded
Inductance4.7 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)900 mA
inductance tolerance20 %
Max DC Current850 mA
Saturation Current850 mA
Schedule B8504500000
Max Saturation Current850 mA
Max Temperature Rise Current900 mA
Temperature Rise Current1.09 A
Max Length3.1 mm
Max Width3.1 mm
Min Length2.9 mm
Min Width2.9 mm